Kiedy proces próchnicy zęba jest tak zaawansowany, że bakterie atakują tkankę nerwowo- naczyniową zęba- konieczne jest leczenie kanałowe, czyli ingerencja w system kanałów. Leczenie przebiega w znieczuleniu. Wymaga ono wyjątkowej precyzji i dokładności, dlatego odbywa się w powiększeniu (lekarz pracuje w lupach bądź pod mikroskopem), z tego powodu leczenie kanałowe trwa zazwyczaj dłużej niż standardowa wizyta.
System kanałowy każdego Pacjenta wygląda inaczej, a korzenie zębów, w których biegną kanały, mogą przyjmować kształty, które znacznie utrudniają opisane leczenie. Także sam proces gojenia się struktur okołozębowych po zabiegu uzależniony jest od wielu czynników. Stąd większe niż w przypadku leczenia próchnicy ryzyko powikłań podczas leczenia, o czym Pacjent zostaje szczegółowo poinformowany przed podjęciem decyzji o leczeniu kanałowym.
Ząb wyleczony kanałowo należy odbudować tak, by dalej mógł on spełniać swoją funkcję w jamie ustnej. Zazwyczaj odbudowa materiałem kompozytowym (tak niezawodna przy wypełnieniu ubytku próchnicowego), jest niewystarczająca w przypadku zębów leczonych kanałowo. Istnieje wiele możliwości odbudowy "martwego" zęba - przy wyborze najkorzystniejszej pomoże lekarz.